Vánoční tvoření s dětmi (5 skvělých tipů)

Jana Skálová - avatar
Jana Skálová
Tvořivá duše za monitorem

Vánoce jsou kouzelné období plné radosti a očekávání. A co je lepší nápad na jejich trávení než vánoční tvoření s dětmi? Ukážeme si nápady od...

Vánoce jsou kouzelné období plné radosti a očekávání. A co je lepší než strávit společný čas s dětmi? Vánoční tvoření s dětmi pak může být přesně tou aktivitou, která bude dělat protiváhu sledování pohádek a skotačení venku.

Podíváme se na různé nápady na vánoční tvoření s dětmi, od jednoduchých dekorací až po složitější vánoční dárky, tak abyste něco vybrali pro každou věkovou skupinu.

S trochou fantazie a trpělivosti (a dobrým návodem :)) můžeme vytvořit krásné a originální vánoční ozdoby a dárky, které potěší nejen děti, ale i vás a celou rodinu. Tak hurá sehnat ingredience a můžeme se do toho pustit!

TIP: Pokud vás zaujal tento článek, podívejte se také na článek: Zimní tvoření s dětmi.

vánoční tvoření s dětmi - ozdoby na stromeček
vánoční tvoření s dětmi – ozdoby na stromeček

Výroba vlastních ozdob na stromeček

Vyrobit vlastní ozdoby není žádná věda. Můžete využít přírodniny (šišky), ke kterým připevníte provázek a máte hotovo.

Pokud se chcete věnovat tvoření více, můžete sehnat/koupit různé vánoční tvary (například hvězdy, stromečky nebo sněhuláky) z překližky nebo dřeva a ty následně nabarvit barvami na dřevo nebo akrylovími barvy.

K tomuto způsobu budete potřebovat: tvary, štětce barvy a provázky a stužky na zavěšení ozdob.

Kromě barev můžete také využít například třpytky nebo stříkání barvy pomocí spreje.

Hotové ozdoby můžete zavěsit na stromeček nebo je použít jako dekoraci na stole nebo v oknech. Zpravidla jde také o moc hezký vánoční dárek.

Tato aktivita je vhodná pro děti od 5 let.

vánoční tvoření s dětmi - adventní kalendář
vánoční tvoření s dětmi – adventní kalendář

Výroba vlastního adventního kalendáře

Vybit si vlastní adventní kalendář není nijak těžké. Můžete začít tím, že si společně vytvoříte 24 krásných krabic nebo krabiček, které mohou být ozdobené různými vánočními motivy. Pokud plánujete tvořit s mladšími dětmi, doporučujeme krabici/krabičky raději koupit a následně jen zdobit.

Jakmile máte nazdobeno, můžete do každé krabice/krabičky uložit malou sladkost nebo drobnost, kterou si děti budou moci každý den v adventu z kalendáře “vyloupnout”.

Tvoření kalendáře bude děti bavit, a když jim jej následně naplníte obsahem, prvek překvapení každý den je bude bavit ještě o to více.

vánoční tvoření s dětmi - vlastní přání
vánoční tvoření s dětmi – vlastní přání

Výroba vlastního ozdobného přání

Dalším nápadem na vánoční tvoření s dětmi může být vyrobení vlastního vánočního ozdobného přání. Můžete začít tím, že si společně vyrobíte přání z kartonu nebo papíru. S mladšími dětmi, můžete papír jen přehnout napůl, se staršími se můžete pokusit o přání ve vánočním tvaru například hvězdy nebo stromečku.

Poté si můžete vybrat různé materiály, jako jsou například stuhy, korálky, perličky nebo třpytky, se kterými budete přání zdobit.

Ve fantazii se meze nekladou.

Hotové přání mohou děti někomu darovat jako “dárek” nebo jen tak. Další možností je i zavěšení přání na stromeček nebo třeba vystavení do okna.

vánoční tvoření s dětmi - postaveni betlemu
vánoční tvoření s dětmi – postaveni betlemu

Postavení betlému

Výroba vlastního betlému sice zní složitě, nicméně nemusí tomu tak být.

Můžete začít tím, že si společně vytvoříte jednotlivé postavičky z kartonu nebo papíru a jejich oblečení z různých materiálů, jako je například látka, vlna nebo sláma.

S čím menšími dětmi chcete betlém tvořit tím jednodušší postavičky zvolte – a také tím méně.

Scénu s jesličkami a dalšími doplňky, jako jsou stromeček, hvězda nebo pastýři můžete vytvořit opět z papíru, se staršími dětmi třeba z překližky.

Výsledek můžete umístit tradičně pod stromeček, případně si jej děti mohou vystavit do pokoje.

vánoční tvoření s dětmi - pečení
vánoční tvoření s dětmi – pečení

Vánoční pečení s dětmi

Vánoční pečení s dětmi je klasika, který se neomrzí.

Můžete péct všechno od vánočky přes perníčky, vanilkové rohlíčky až po linecké.

Začněte společnou přípravou těsta (ta děti baví nejvíce).

Následně můžete válet, vykrajovat, zdobit… Jak jen bude libo.

Výsledek může zdobit váš vánoční stůl a v úhledných balíčcích jde také o skvělý dárek pro vaše blízké.

Recepty na vánoční pečení s dětmi najdete třeba zde.

Slovo závěrem

Vánoční tvoření s dětmi je skvělou příležitostí k rozvíjení dětské fantazie a kreativity a zároveň poskytuje dětem radost a uspokojení z vlastnoručně vyrobených ozdob a dárečků.

Vy si pak užijete především společný, produktivně strávený čas.

Důležité je mít na paměti, že vánoční tvoření s dětmi je především o společném trávení času a neměli byste být příliš perfekcionističtí :), u vyrábění je opravdu často výsledek druhořadý.

za celou redakci přeji krásný a klidný předvánoční čas a těším se v příštím roce!

Jana Skálová - avatar

O autorce

Jana Skálová

Píši na moje tvoření články o všem možné, co se mi zrovna připlete do cesty. Najdete zde mé vlastní návody, stejně jako články obecnějšího chatrakteru, které píši předvším za účelem, že bych si je chtěla sama v praxi vyzkoušet.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky k článku: Vánoční tvoření s dětmi (5 skvělých tipů)

Podívejte se na časté otázky a doufáme, že vám odpovědi budou připadat užitečné.

Přejít na blog

Podobné články

Zde se můžete podívat na další podobné články s podobnými tématy.

Nápady na tvoření pro holky –⁠ 5 tipů

Tvořivost je důležitou součástí vývoje dítěte. Pomáhá rozvíjet představivost, jemnou motoriku, trpělivost a sebedůvěru. Holky milují tvořit, ať už jde o kreslení, malování, vyrábění šperků, přívěsků nebo dekorací. Existuje spousta zábavných nápadů na tvoření, které holky baví. Zde je 5…...

Nápady na tvoření pro holky - 5 tipů (1)

Zvířata z kaštanů – 7 tipů na vyrábění s dětmi

Kaštany jsou skvělým materiálem na vyrábění různých dekorací a hraček. Zejména děti milují tvořit zvířátka a postavičky z těchto přírodnin. Kaštany lze velmi snadno opracovávat a vytvářet z nich roztodivné tvary. Stačí jen trocha fantazie a šikovné ruce. Podívejme se…...

Kreativní tvoření pro děti: Neomezená zábava a rozvoj dovedností

Kreativní tvoření pro děti: Neomezená zábava a rozvoj dovedností Kreativní tvoření pro děti je skvělý způsob, jak podpořit jejich fantazii, rozvíjet jemnou motoriku a zlepšovat sociální dovednosti. Děti milují tvoření a objevování nových věcí, takže je důležité jim poskytnout dostatek…...