Nápady na tvoření pro holky –⁠ 5 tipů

Jana Skálová - avatar
Jana Skálová
Tvořivá duše za monitorem

Tvořivost je důležitou součástí vývoje dítěte. Pomáhá rozvíjet představivost, jemnou motoriku, trpělivost a sebedůvěru. Holky milují tvořit, ať už jde o kreslení, malování, vyrábění šperků, přívěsků nebo dekorací. Existuje spousta zábavných nápadů na tvoření, které holky baví. Zde je 5 tipů na tvořivé aktivity, které ocení holky různého věku: 1. Výroba šperků a dekorací z…

Tvořivost je důležitou součástí vývoje dítěte. Pomáhá rozvíjet představivost, jemnou motoriku, trpělivost a sebedůvěru. Holky milují tvořit, ať už jde o kreslení, malování, vyrábění šperků, přívěsků nebo dekorací. Existuje spousta zábavných nápadů na tvoření, které holky baví. Zde je 5 tipů na tvořivé aktivity, které ocení holky různého věku:

1. Výroba šperků a dekorací z korálků

Korálky jsou ideálním materiálem na výrobu šperků, náramků, náhrdelníků nebo dekorací. Stačí jen provázek, gumička nebo drát a holky mohou dát průchod své fantazii. Možností je spousta – od jednoduchých náhrdelníků po složitější vzory. Pokud holky zvládnou navlékání jehlou, mohou vytvořit i náušnice. Korálky lze kombinovat s různými doplňky, knoflíky, mušlemi nebo dřevěnými korálky.

2. Malování na textil

Oblíbenou aktivitou je malování na textil, trička, tašky nebo polštáře. K malování lze použít speciální textilní barvy, ale vystačíte i s obyčejnými vodovými barvami nebo fixami na textil. Nejjednodušší je malovat na bílé tričko, ale zkuste i tmavší textilie, efekt bude zajímavý. Kromě volného malování lze využít i šablony, razítka nebo vyřezávat motivy z papíru a přenést je na textil. Hotový výrobek potěší holky i jejich kamarádky.

3. Výroba mýdel, svíček a kosmetiky

Chemické a přírodní experimenty baví nejen kluky, ale i holky. Vyzkoušejte společně výrobu mýdel, svíček nebo kosmetiky. K výrobě mýdel budete potřebovat základní oleje, hydroxid sodný, barvy a vůně. Svíčky lze vyrobit z vosku a knoty. Kosmetiku, jako jsou krémy, pleťové masky nebo pěny do koupele, vytvoříte smícháním rostlinných olejů, vody a éterických olejů. Holky ocení, když si vyrobí vlastní voňavé mýdlo nebo koupelovou pěnu.

4. Origami

Papírové skládačky neboli origami baví děti už od malička. Začněte s jednoduchými tvary, jako je lodička, žabka nebo čepice. Později se naučte složitější origami, třeba jeřába nebo květinu. K origami stačí čtvercový papír, nůžky a trpělivost. Hotová origami zdobí pokojíček, lze je použít jako dekorace nebo dárky pro kamarádky. Procvičíte jemnou motoriku i prostorovou představivost.

5. Decoupage a koláže

Decoupage je zdobení předmětů ubrousky, korálky nebo tapetami. Lze ozdobit krabičky, květináče, rámečky nebo dřevěné dekorace. Stačí nastříhat motivy z papíru, nalepit je na předmět a zalakovat. Podobně fungují i koláže – vytváření obrázků z vystříhaných tvarů a materiálů. Krom papíru lze použít látky, mušle, korálky, knoflíky a cokoli holky napadne. Koláže vypadají efektně v rámečcích nebo nalepené na krabičkách.

Při tvoření je dobré nechat holkám volnou ruku a nelimitovat jejich fantazii. Chvalte je za kreativitu a vždy oceněte výsledky jejich práce. Pokud se aktivita nezdaří, nevadí. I z ošklivého korálkového náhrdelníku se holky poučí. Důležité je podněcovat jejich zájem, trpělivost a vytrvalost. Tvoření by mělo holky bavit, ne to nutit do dokonalých výsledků. Dejte jim prostor pro experimentování a objevování nových technik. A hlavně si tvoření užijte společně!

Jana Skálová - avatar

O autorce

Jana Skálová

Píši na moje tvoření články o všem možné, co se mi zrovna připlete do cesty. Najdete zde mé vlastní návody, stejně jako články obecnějšího chatrakteru, které píši předvším za účelem, že bych si je chtěla sama v praxi vyzkoušet.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky k článku: Nápady na tvoření pro holky –⁠ 5 tipů

Podívejte se na časté otázky a doufáme, že vám odpovědi budou připadat užitečné.

Přejít na blog

Základem jsou papír, nůžky, lepidlo, pastelky, fixy, vodové barvy, štětce, korálky, provázky, textil, látky, knoflíky a přírodniny jako mušle nebo dřevo. Důležité jsou podložky na tvoření.

Začněte s jednoduchými nápady, postupně zvyšujte náročnost. Chvalte ji za snahu, ne kritizujte výsledky. Nechte ji tvořit dle fantazie, bez přísných instrukcí.

Inspiraci najdete na internetu, v knihách, časopisech. Sledujte tvořivé kanály na YouTube. Navštivte kurzy tvoření ve vašem okolí. Nechte se inspirovat přírodou a všímejte si věcí kolem vás.

Nechte ji tvořit spontánně dle nálady, bez nutnosti dokonalého výsledku. Ocenění by mělo převážit nad kritikou. Chyba je příležitost, jak se poučit. Důležité je si tvoření užít!

Podobné články

Zde se můžete podívat na další podobné články s podobnými tématy.

Zvířata z kaštanů – 7 tipů na vyrábění s dětmi

Kaštany jsou skvělým materiálem na vyrábění různých dekorací a hraček. Zejména děti milují tvořit zvířátka a postavičky z těchto přírodnin. Kaštany lze velmi snadno opracovávat a vytvářet z nich roztodivné tvary. Stačí jen trocha fantazie a šikovné ruce. Podívejme se…...

Kreativní tvoření pro děti: Neomezená zábava a rozvoj dovedností

Kreativní tvoření pro děti: Neomezená zábava a rozvoj dovedností Kreativní tvoření pro děti je skvělý způsob, jak podpořit jejich fantazii, rozvíjet jemnou motoriku a zlepšovat sociální dovednosti. Děti milují tvoření a objevování nových věcí, takže je důležité jim poskytnout dostatek…...

Nápady na vyrábění: Inspirace pro kreativní časy

Nápady na vyrábění: Inspirace pro kreativní časy Chcete se pustit do nějakého kreativního projektu, ale nevíte, kde začít? Nebojte se, máme pro vás spoustu napadů na vyrábění, které vás jistě nadchnou. Ať už jste začátečník nebo zkušený tvořivec, tyto nápady…...