Drhání – co vše budete potřebovat? ilustrační obrázek

Drhání je technika, která se dá využít na vytváření mnoha originálních dekorací. Na první pohled to vypadá složitě, ale s trochou praxe a odhodláním se naučit drhnout, uvidíte jaké je to jednoduché a radostné!

Macramé, nebo-li drhání je starý umělecký proces vytváření základních vzorů z pružných látek. Slovo Macramé vychází z arabského slova “migramah”, což bylo používáno jako označení pro plstěný provaz, který byl vyroben z hedvábí, bavlny nebo jiných materiálů.

Pokud se rozhodnete pro drhání, budete potřebovat příze, odpovídající nástroje a hodně trpělivosti. V každém případě je vhodné začít s hrubšími přízemi, které vám zaručí jednodušší manipulaci, a postupně přejít na jemnější příze. Některé příze se mohou lišit i dostatečnou délkou – například bandážovací příze mohou dosahovat delší délky až 5 metrů (200 cm). Různé druhy přízí také dovolují různé druhy a šířku drhání.

Pokud hledáte vhodnou přízi na drhání, můžete najdete mnoho variant. Mohou to být například “bandážovací” příze, které jsou skvělé pro začínající drhače. Jsou dostupné ve třech barvách: černé, bílé a šedé a mají délku 5 metrů. Můžete také zvolit “špagetovou” přízi, která se skládá z menších kroužků, je lehká s decentně úzkým profilem, což je vynikající volba pro výrobky s detailnějším vzorem.

Vzhledem k tomu, že existuje velké množství typů přízí, musíte si vybrat tu nejvhodnější pro vaši práci. Rozsah barvy a druhů tkaniny je obrovský, takže si můžete vybrat, jakou vlastnosti chcete, aby měla vaše hotová práce. Také je dostupných celá řada nástrojů a doporučení, které vám pomůžou vytvořit ty nejpůsobivější vzory.

Drhání je skvělá činnost, která vám poskytuje řadu možností. Pokud se chcete naučit, co vše budete potřebovat, stačí jen pochopit, co je příze, jakou použít, a pak už jen experimentovat s vytvářením různých typů vzorů. Uvidíte, jakou radost vám to přinese!

Můžete se také rozhodnout pro 3D drhání, které je využíváno pro různé dekorace. Tato technika Vám poskytuje více prostoru pro vyjádření vaší kreativity. Inspiraci lze hledat na internetu nebo ve speciálních knihách o drhání. Mnoho lidí se také domluví mezi sebou a sdílejí nápady ohledně designu nebo různých technik.

Namotávací jehla může být skvělou volbou pro tvoření detailů a postará se o napnutí přízí. Jehly se liší úhlem, délkou a šířkou a kupují se i s rukojetí nebo pevnou částí pro upevnění. Místo jehly můžete také použít svorky. Abyste získali dobrou kontrolu nad napínacími prvky, doporučujeme používat nástroje s dřevěnou nebo plastovou rukojetí.

Drhnoucí kruhy jsou nesprávně zvané „drhací kleště“. Skvělé jsou pro začátečníky nebo pokročilé drhače a poskytují lepší kontrolu nad prací. Dokážou se snadno manévrovat po pracovní desce, vytvářet symetrické vzory a udržovat napnutí přízí. Rámečky jsou také skvělou volbou, jsou pohodlné pro držení a poskytují lepší kontrolu formy práce. Drhnoucí kruhy s rámečkem jsou navíc dodávány ve různých velikostech a velikosti nejsou limitovány počtem prstenů.

Můžete použít také drhací nůžky nebo injekční stříkačku, ale obvykle se nevypadnou zpět. Nůžky jsou vhodnější k seřezání přízí a injekční stříkačku používejte na lehké zúžení materiálu. Kromě toho, že jste si vybrali nástroje, které vám pomůžou s prací, budete ještě potřebovat tablety na trhání, jehly a špendlíky. Drželky pro práci jsou obecně dostatečné pro udržení přízí a kroužků.

Nezapomeňte také na fixační prostředky, které jsou nezbytné pro uchopení a fixaci přízí. Mezi tyto prostředky patří lepidlo pro textil nebo superglue. Používejte je opatrně, abyste zabránili znečištění přízí. Pokud jste hotovi se svou prací, můžete si zvolit způsob jejího zavěšení. Například je možné použít kovové držáky, lesklé držáky pro drhací práce nebo držáky na pásky. Uvidíte, co všechno můžete dosáhnout vlastními silami!

Často kladené otázky k článku: Drhání – co vše budete potřebovat?

Podívejte se na časté otázky a doufáme, že vám odpovědi budou připadat užitečné.

Přejít na blog

Jana Skálová

Jsem zkušená tvořivá duše, která se nenechá odradit, ani když se jí to zase (po sté) nezýdaří, jak si vysnila. Snažím se přinášet inspiraci a dělit se o různé tipy. Doufám, že jak se bude tento web rozvíjet, budou se mi dařit psát stále detailnější a podrobnější návody, které vám co nejvíce pomohou.

Podobné články

Zde se můžete podívat na další podobné články s podobnými tématy.

Drhání pro začátečníky

Začínáte s drháním? Naučte se techniky, jak drhnout pro maximální efekt. Prozkoumejte druhy brusných materiálů a získejte tipy a triky, abyste získali požadovaný výsledek. Začněte své drhání s tímto průvodcem!...

Drhání pro začátečníky - ilustrační obrázek

Co je to drhání?

Česky drhání světově macramé je textilní technika vázání uzlů. V našem úvodu se dozvíte o drhání vše důležité....

Základy drhání – 3 uzly, které musíte znát

Základy drhání neboli macrame nejsou složité. Drhání je technika uzlování, která se používá k výrobě dekorativních předmětů, jako jsou šperky, šály a závěsy na zeď. Dnes si povíme o několika základních uzlech, které byste měli znát, a s jejiž pomocí…...

Základy drhání