Co budete potřebovat na drhání? 5 základních věcí

Jana Skálová - avatar
Jana Skálová
Tvořivá duše za monitorem

Co budete potřebovat na drhání? 5 základních věcí

Rozhodli jste se vyzkoušet techniku drhání? Než se pustíte do prvních projektů, je dobré mít po ruce základní potřeby. Ačkoli lze drhání provozovat i s minimem vybavení, pár pomůcek vám práci usnadní. Co by ve vaší drhářské výbavě nemělo chybět? Připravili jsme pro vás přehled 5 hlavních věcí potřebných pro drhání.

1. Vhodná jehla

Základem úspěchu je kvalitní jehla určená přímo na drhání. Běžné šicí jehly nejsou pro tuto techniku vhodné. Drhací jehly mají silnější dřík, aby vydržely manipulaci při navlékání smyček. Špička bývá mírně zahnutá, což usnadňuje zachycení vláken materiálu.

Na výběr jsou jehly různých tlouštěk – čím silnější přízi používáte, tím silnější jehlu volte. Pro začátečníky doporučujeme spíše větší jehly, které se lépe drží a manipuluje s nimi. Běžné tloušťky pro drhání se pohybují od 2 do 10.

Kromě klasických hladkých jehel lze zakoupit jehly se zoubky nebo kuličkou na konci. Usnadňují zachycení příze, ale pro začátek postačí obyčejné hladké jehly.

2. Vlna či jiný drhací materiál

Další klíčovou potřebou je samozřejmě vhodný materiál na drhání. Mezi tradiční patří ovčí vlna, která je pro drhání ideální díky svému složení i vlastnostem. Dobře drží tvar a je příjemná na omak.

Levnější variantou je bavlna, která je také oblíbeným materiálem pro drhání. Lze použít i vlněné příze, lněné vlákno, hedvábí či různé umělé vlákna. Zajímavou alternativou jsou i netradiční materiály jako například novinový papír nebo igelit.

Na začátek stačí koupit jednoduchou ovčí vlnu nebo bavlněnou přízi. Volte spíše tlustší příze, které drží pohromadě a nebudou se trhat. Bílá barva je nejjednodušší na zpracování.

3. Nůžky

Při drhání se vlákna často namotávají, trhají a je potřeba je zarovnávat. K tomu se hodí kvalitní ostré nůžky, které vlákna pěkně sestřihnou. Ideální jsou speciální malé nůžky na drhání, zubaté nůžky nebo zahnuté nůžky.

Dbejte na to, aby nůžky dobře seděly v ruce a daly se pohodlně ovládat. Kovové nůžky jsou ostřejší než plastové. Kromě klasických nůžek můžete použít i malé nůžky na nehty.

4. Další pomocné jehly

Kromě hlavní jehly na drhání se hodí mít po ruce sadu pomocných jehel. Ty se využívají na přišívání jednotlivých dílů k sobě, sešívání konce nebo zapracování volných vláken.

Stačí obyčejné šicí jehly, případně v sadě několika tlouštěk. S pomocnými jehlami není potřeba žádná speciální manipulace, takže postačí levnější varianty.

5. Kolíčky a stahovací pásky

Při větších projektech se bude hodit upnout rozdrhanou plochu do rámu, aby se vám lépe pracovalo a materiál držel tvar. K tomu poslouží kolíčky na prádlo nebo speciální drhací kolíčky. Jednodušší variantou jsou stahovací pásky.

Díky kolíčkům můžete tkaninu napnout na podložku, rám nebo obruč. Stahovací pásky poslouží na provizorní stahování a fixaci dílů k sobě.

To jsou základní pomůcky, se kterými v pohodlí začnete drháním tvořit. Postupně můžete sbírku rozšířit o další pomůcky a doplňky:

  • Drhací rám – na napnutí tkaniny při větších projektech
  • Podložka – měkčí podklad, do kterého se jehla nezaboří
  • Ochranné nasazovací destičky – na ochranu prstů
  • Háček nebo čochtačka – na provlékání smyček, uzelů
  • Měkká houbička – na čištění a rozčesávání vláken
  • Šablony – užitečné pro výrobu konkrétních tvarů
  • Drhací kniha – inspirujte se vzory, návody a projekty

Nezapomeňte také na dobré osvětlení a pohodlné posezení. Drhání nezatěžuje pouze ruce, ale i zrak a celkové držení těla.

Investicí do kvalitního základního vybavení a pomůcek zajistíte, že vás drhání bude bavit a půjde vám od ruky. V tomto koníčku záleží hlavně na precizní ruční práci, takže materiál pod vašima rukama sehrává důležitou roli. Vybavení postupně rozšiřujte dle potřeb vašich projektů a chuti investovat. Hlavní je, abyste si užili tvořivý proces a radost z vlastnoručně vytvořených unikátů.

Jana Skálová - avatar

O autorce

Jana Skálová

Píši na moje tvoření články o všem možné, co se mi zrovna připlete do cesty. Najdete zde mé vlastní návody, stejně jako články obecnějšího chatrakteru, které píši předvším za účelem, že bych si je chtěla sama v praxi vyzkoušet.

Odběr novinek

Nechte si zasílat nejlepší a nejnovější články z blogu.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Často kladené otázky k článku: Co budete potřebovat na drhání? 5 základních věcí

Podívejte se na časté otázky a doufáme, že vám odpovědi budou připadat užitečné.

Přejít na blog

Pro drhání by se měly použít obecně vhodné materiály, jako je dřevo, kov, plasty, textil nebo papír.

Pro drhací nástroje jsou stroje a nástroje, které se používají při drhání. Mezi typické drhací nástroje patří broušení, leštění, brusné pasty pouze dobře vypadajícího hladkého povrchu.

Pro drhání by se měly používat povrchy, které jsou odolné vůči opotřebení, jako například: sklo, keramika, beton, oceli nebo nerezové oceli.

Pracovní prostor a vybavení by se měly ochránit pravidelným čištěním, aby se minimalizovalo riziko poškození a poranění. Při práci by měly být vždy zahrnuty bezpečnostní opatření, jako jsou tlumící podložky a rukavice.

Pro informace a inspiraci k drhání lze hledat na internetu, na sociálních médiích a v knihovně. Také lze využít workshopy a kurzy, které navrhují řemeslníci a experti v oboru.

Podobné články

Zde se můžete podívat na další podobné články s podobnými tématy.

Jak začít s drháním? 5 praktických tipů

Začněte s drháním snadno a efektivně s našimi 5 praktickými tipy! Od výběru nástrojů po techniky a údržbu, naučte se vše, co potřebujete pro dokonalé čištění....